Najlepsze książki psychologiczne i poradniki roku 2012 Laureaci konkursu

www.ksiazkapsychologiczna.pl

Podczas Targów Książki w Krakowie poznaliśmy laureatów konkursu i plebiscytu na „Najlepsze książki psychologiczne i poradniki”. Na nagrodzone tytuły oddano ponad 30 tysięcy głosów.

W dzisiejszych czasach, kiedy życie z każdym dniem toczy się szybciej, kiedy – wtłoczeni w mechanizmy społeczne, napędzani oczekiwaniami i własnymi ambicjami – pędzimy przed siebie, warto choć na moment zatrzymać się i zastanowić nad sensem życia, spróbować być „tu i teraz”. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywają książki psychologiczne i poradniki. Na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl można znaleźć wskazówki, do jakich książek sięgnąć warto, które uleczą troski, bóle, które rozweselą albo dadzą narzędzie do samodoskonalenia.

- Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację – twierdził Henry Ford, w tych prostych słowach ukazując fenomen ludzkiego umysłu. Psychologia zna wiele teorii nie tylko na temat motywacji. To w niej poszukujemy rozwiązań naszych problemów czy wskazówek dotyczących sposobów postępowania. Dlatego teżksiążki z dziedziny szeroko pojętej psychologii są tak popularne, a dziś mieliśmy możliwość zwrócić uwagę na te najlepsze – podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

Psychologiczne kategorie konkursowe (czyli – co na to Freud)

Zgodnie z tradycją, celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie najlepszych z najlepszych, czyli laureatów w następujących kategoriach:

 1. Kariera, rozwój osobisty (czyli dążenie do samorozwoju).

 2. Życie małżeńskie (bo człowiek to „zwierzę” stadne).

 3. Życie codzienne (nie tylko proza, ale i poezja codzienności).

 4. Zdrowie, uroda (bo to warunki spełnienia w innych dziedzinach).

 5. Styl życia (bo każdy z nas jest inny).

 6. Rodzina, wychowanie (bo ta podstawowa jednostka społeczna jest źródłem szczęścia,

  podobnie jak posiadanie dzieci).

 7. Poradniki (jak komunikować się ze sobą i z otoczeniem).

 8. Publikacje popularnonaukowe (nie tylko dla naukowców).

  Najlepsi z najlepszych

  Na miano tych najlepszych, które mają szansę zostać prawdziwymi drogowskazami

i zagościć w naszym życiu na dłużej, zasługują dwie pozycje. Zdaniem internautów jest to książka „Życie we dwoje” Katarzyny Jurkowskiej i Małgorzaty Liszyk-Kozłowskiej, (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL), omawiająca relację między kobietą i mężczyzną.

Jury natomiast za najlepszą uznało książkę „Pochwała powolności” Carla Honore, (Wydawnictwo Drzewo Babel). Pozycja ta jest znakiem naszych czasów, a porusza ona najbardziej palący problem współczesności, czyli permanentny brak czasu. Autor przedstawia

 

czytelnikom również metody wyzwolenia się od tego, co Baudelaire nazywał „straszliwym ciężarem czasu".

Pozostali laureaci w swoich kategoriach
W kategorii kariera, rozwój osobisty 
zarówno członkowie jury, jak i internauci

wskazali na wyjątkową pozycję, przywracającą spokój i równowagę duszy. „Cisza. Esencja naszego umysłu” Ryszarda Kleina (Wydawnictwo KOS) to nieoceniona pomoc w wyzwoleniu się z własnych ograniczeń, wyobrażeń, iluzji i lęków.

W kategorii życie małżeńskie internauci wskazali na wspomnianą już pozycję „Życie we dwoje” Katarzyny Jurkowskiej i Małgorzaty Liszyk-Kozłowskiej (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL) jako na książkę zwycięską. Jury zaś zainteresowała pozycja „Jaką żoną jestem?” Lindy Dillow (Wydawnictwo KOINONIA), w której autorka dzieli się z czytelnikami doświadczeniami z wieloletniego stażu małżeńskiego.

Kategoria życie codzienne przyniosła zdaniem internautów laur zwycięstwa pozycji „Balsam dla duszy” Isabel Mauro (Wydawnictwo Semen), czyli miksturze szczęścia z udziałem takich składników, jak: orzeźwiacze i odprężacze umysłu, poprawiacze samopoczucia oraz nastrojowe obrazki. Jury przekonuje wszystkich, że zasada carpe diem jest wciąż aktualna, dlatego też wybór padł na poradnik „Ciesz się życiem” Anselma Grüna (Wydawnictwo Święty Wojciech).

Kategoria zdrowie, uroda to wiele wspaniałych tytułów, w tym te najlepsze: wyrażająca tęsknotę internautów za wiosną pozycja Wiosna. Żyj w zgodzie z porami roku” Ewy Grupińskiej (Wydawnictwo MG) oraz „Uzdrawianie duszy i ciała. Schudnij z Doreen” Doreen Virtue (Wydawnictwo Illuminatio), wybrane przez jury.

Styl życia to kategoria odpowiadająca nie tylko na pytanie o sedno trwania, ale też o jego jakość. Tu internauci postanowili, nie bacząc na wszystko, wyruszyć drogą marzeń, czyli wybrali poradnik „Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie” Marka Kamińskiego (Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr PL). Jury zaś postanowiło wyruszyć w kierunku czwartej co do wielkości wyspy na świecie. Oczywiście z książką „Przez Madagaskar na rowerach... pieszo i taxi-brousse” Pawła i Magdaleny Opasków (Wydawnictwo Feeria) w plecaku.

Kategoria rodzina, wychowanie przyniosła – zdaniem internautów – zwycięstwo pozycji „10 największych błędów wychowawczych” Ralpha Dawirsa i Gunthera Molla (Wydawnictwo WAM), omawiającej te błędy, które popełniane są najczęściej nieświadomie, w oparciu o uproszczenia i błędne zasady. Jury wskazało natomiast na pozycję „Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci” Carey Casey (Wydawnictwo KOINONIA).

W kategorii poradniki zarówno internaucijak i członkowie jury za najlepszą uznali książkę „Komunikacja niewerbalna, czyli mowa ciała od A do Z” Jean-Claude'a Martiny (Wydawnictwo JEDNOŚĆ). Pozycja ta zwraca uwagę na to, jak istotny jest proces komunikacji i pokazuje, jak bardzo skomplikowane są ludzkie zachowania, a – przede wszystkim – nasza mowa.

Kategoria książek popularnonaukowych to bezsprzeczne zwycięstwo pozycji „Doktor klaun! Terapia śmiechem, wolontariat, edukacja międzykulturowa” Przemysława Pawła Grzybowskiego (Oficyna Wydawnicza IMPULS). To jedyna w Polsce tak bogato ilustrowana monografia na temat terapii śmiechem i działalności doktorów klaunów, skierowana do wszystkich, którzy przyłączają się do czynienia dobra i pomocy tym, którzy jej tak bardzo potrzebują.

Patroni najlepszych

Konkurs nie mógł się obyć bez patronów. Zmagania wspierała Legimi.com – księgarnia oferująca e-booki na smartfony, czytniki, tablety, a także Książnica Polska, za sprawą której nagrodzone książki promowane będą w sieci księgarskiej w całej Polsce, w księgarni Czytay.pl i na stronie Ksiaznica.pl Przedsięwzięciu patronują serwis DlaStudenta.pl, portal kobiet dlaLejdis.pl, portal rynku wydawniczego Wydawca.com.pl, portal Anime-Games-World, Polski Związek Bibliotek, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, miesięcznik ODRA, serwisy DuzeKa.plFantasyBook, Granice.pl, Przykominku.comObliczakultury.plSalonkulturalny.plBookznami.pl, Unreal- fantasy.pl, student.pl, polscy-pisarze.com, Internetowy Dom Handlowy SA, Stowarzyszenie Sztukater, Radio Niepokalanów oraz radio PRYZMAT.Świetne historie są dla każdego, nawet jeśli są pisane tylko dla jednej osoby. Jeśli próbujesz pisać z myślą o szerokiej, ogólnej publiczności, twoja historia będzie brzmieć sztucznie i będzie pozbawiona emocji. Nikt nie będzie zainteresowany. Pisz dla jednej osoby. Jeśli jest autentyczna dla jednej osoby, będzie autentyczna dla reszty.